خدمات ما،افتخار ماست

راههای مؤثر برای مقابله با کودک سرسخت

راههای مؤثر برای مقابله با کودک سرسخت

راههای مؤثر برای مقابله با کودک سرسخت

در این مقاله

ویژگی های بچه های سرسخت

روانشناسی کودکان سرسخت

چگونه بچه های سرسخت را اداره کنیم؟

مشکلات با کودک سرسخت

سرسختی می تواند مشخصه ای باشد که فرزند شما درست از شیرخوارگی نشان می دهد. شما می توانید از این واقعیت که والدین زیادی وجود دارند که در وضعیت مشابهی قرار دارند ، راحت شوید. روشی که شما با فرزند سرسخت خود سر و کار دارید باعث می شود همه تفاوت در نوع بزرگسالانی که به نظر می رسد متفاوت باشد. مرحله کودک نو پا و مرحله نوجوان سخت ترین برای رسیدگی در نظر گرفته شده است.

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک با شماره تلفن مرکز تماس بگیرید

درک این نکته مهم است که سرسختی بخشی از شخصیت برخی از کودکان است در حالی که در برخی دیگر ، این راه آنها برای برافراشتن مرزها و ادعای خواست آنها است. بنابراین ، وظیفه شما این است که به کودک خود روشهای مختلفی را برای استفاده از استرس و بیان احساسات خود بیاموزید.

ویژگی های بچه های سرسخت

فقط به این دلیل که فرزند شما در مورد انجام اراده خود خاص است ، آنها را لجوج نمی کند. بین مصمم بودن و سرسخت بودن خط خوبی وجود دارد. در اینجا برخی از ویژگی های رفتارهای سرسختانه را باید جستجو کنید:

کودک تمایل دارد از همه چیز در کلاس سوال کند

بسیار باهوش و خلاق است

تمایل دارد همه چیزهایی را که می توان برای شورش اشتباه گرفت ، زیر سوال ببرید

آنها می خواهند شنیده شوند و انتظار دارند که مورد تأیید واقع شود و همین امر باعث می شود که به طور مکرر مورد توجه شما قرار بگیرند

ادامه مقاله : مشاوره روانشناسی کودک

بسیار مستقل است

متعهد به هر وظیفه ای هستند ، آنها وظیفه خود را بر عهده می گیرند و تا زمانی که نتیجه نگیرند استراحت نخواهند کرد

ممکن است مضرات مزاج مکرر داشته باشد

صفات رهبری را به نمایش بگذارید و حتی می توانید رئیس باشید

همه کارها را با سرعت خود انجام می دهند

دریغ از دنبال کردن چیزی که قلبشان را برطرف کرده ، صرف نظر از خطرناک بودن آن یا حتی اگر شامل شکستن قوانین باشد

روانشناسی کودکان سرسخت

برای مقابله با فرزند سرسخت خود ، به روش صحیح ، ابتدا مهم است که بدانید چرا آنها به این روش هستند و چه چیزی آنها را از این راه می کند. این یک چیز است که کودک شما مصمم باشد و دیگری سرسخت باشد. تعیین به عنوان “استحکام هدف” تعریف می شود ، در حالی که سرسخت بودن “خودداری از تغییر فکر ، رفتار یا عمل تحت هر فشار خارجی” است. سرسختی می تواند ژنتیکی و همچنین رفتاری اکتسابی باشد که با مشاهده دیگران آموخته می شود. اما این رفتار می تواند برای اثبات بارور و خفیف فرزند شما در یک فرد کاملاً دور و نزدیک هدایت شود.

چگونه بچه های سرسخت را اداره کنیم؟

نوزادان ، کودکان نوپا ، نوجوانان – سرسختی می تواند در هر سنی روی سطح خود ادامه یابد و سپس به بزرگسالی ادامه یابد. به عنوان والدین ، ​​این مهم است که راه هایی برای دست زدن به فرزند سرسخت خود را به گونه ای پیدا کنید که بتوانید رفتارهای آنها را بدون استرس به هیچ یک از شما محدود کنید. در اینجا چند روش برای دستیابی به کودک سرسخت آورده شده است:

مادر با مذاکره ، داستانهای خواب را به کودک می خواند

از حواس پرتی ها استفاده کنید

به احتمال زیاد ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما و فرزندتان با آن موافق باشید – صندلی های اتومبیل ، برای مثال. اگر رفتن به درایو هر بار به یک خواست اراده تبدیل می شود ، قبل از رسیدن به ماشین ، سعی کنید کودک خود را به جای اینکه یا چیزی مشابه آن را به کجا می روید دور کنید. و اگر کارهای منفی است ، سعی کنید از آن بازی کنید ، شاید با تعیین یک بازه زمانی و طناب زدن در خواهر و برادرها نیز.

بحث نکنید

کودکان سرسخت همیشه آماده هستند تا با استدلال روبرو شوند. بنابراین ، آنها را به آنها فرصت ندهید. درعوض ، هر آنچه فرزندتان برای گفتن دارد گوش شنونده را به او قرض دهید و به جای استدلال ، آن را به مکالمه تبدیل کنید. وقتی نشان می دهید که آماده گوش دادن به سمت داستان آنها هستید ، این باعث می شود که آنها به حرف های شما برای گفتن نیز گوش فرا دهند.

اتصال برقرار کنید

فرزند خود را وادار به انجام کاری نکنید که نمی خواهد. این کار فقط باعث می شود که آنها سرکشی و خم شوند و دقیقاً همان کاری را که قرار نیست انجام دهند انجام دهند. بنابراین ، اگر می خواهید کودک شما از تماشای تلویزیون متوقف شود و به جای آن کارهای خانه را انجام دهد ، سعی کنید مدتی با او تلویزیون تماشا کنید. این باعث می شود برخی از رفقاها به وجود بیایند ، و پس از مدتی کوتاه ، می توانید از فرزندتان بپرسید که آیا دوست دارید کتاب شما را بخواند یا کارهای نزدیکی را در کنار هم انجام دهد یا خیر.

برخی از گزینه ها را ارائه دهید

گفتن به كودك سرسخت چه باید بكند ، یك روش مطمئن برای مشتعل كردن خط سرکشی آنها است. درعوض ، گزینه هایی را برای انتخاب خود به آنها پیشنهاد دهید ، زیرا این کار باعث می شود احساس کنند که کنترل زندگی خود را دارند و می توانند به طور مستقل تصمیم بگیرند که دوست دارند چه کاری انجام دهند. برای جلوگیری از سردرگمی فرزندتان ، گزینه ها را محدود نگه دارید و فقط دو یا سه گزینه ارائه دهید. به عنوان مثال ، اگر او قصد دارد اتاق خود را تمیز کند ، از آنها بخواهید که آیا می خواهند ابتدا به جای اینکه بگویند ، “از تختخواب یا کمد شروع کنند” ، از کجا می خواهید شروع کنید؟

به کفش فرزندتان قدم بگذارید

از دیدگاه فرزندتان به مسئله مورد نظر نگاه کنید و سعی کنید درک کنید که چرا او به این شیوه رفتار می کند. اگر قول داده اید که آنها را به پارک ببرید اما چون هوا بد نشده است ، پس باید به آنها توضیح دهید که چرا امکان حفظ وعده های شما امکان پذیر نیست. فرزند شما فقط آن را به عنوان یک وعده شکسته می بیند ، اما با بیان اینکه چرا نمی توانید بیرون بروید و با تعیین تاریخ بعدی برای سفر ، می توانید اوضاع را نجات دهید.

صلح را در خانه حفظ کنید

اطمینان حاصل کنید که خانه شما جایی است که کودک شما در همه اوقات احساس خوشبختی ، راحتی و امنیت می کند. با همه در خانه ، به خصوص همسرتان مودب باشید ، زیرا کودکان از مشاهده یاد می گیرند. آنها به احتمال زیاد از آنچه می بینند تقلید می کنند ، بنابراین ضروری است که شما صلح را حفظ کرده و از استدلال و همچنین توهین های تجاری در مقابل کودک خودداری کنید.

مهارت های مذاکره خود را بالا ببرید

فرزندان سرسخت هنگام درخواست چیزی ، خودداری از امتناع آشکار را دشوار می کنند. بنابراین ، در عوض سعی کنید به جای وضع قانون با آنها مذاکره کنید. به عنوان مثال ، اگر کودک شما اصرار دارد که به دو داستان خواب گوش دهد ، با رسیدن به توافق نامه ای که در آن می توانید یک داستان برای امشب و دیگری برای فردا انتخاب کنید ، از آنها صحبت کنید.

به عنوان مثال رهبری کنید و در هر زمان یک نگرش مثبت داشته باشید. اگر از کلمات “نه” ، “نمی توان” یا “زیاد” استفاده می کنید ، فرزند شما نیز احتمالاً همین کار را خواهد کرد. به جای اینکه در مورد آن منفی باشید و بدون فکر کردن صحبت کنید ، سرسختی فرزندتان را با چشم انداز دلپذیر نگاه کنید. سعی کنید با پرسیدن سوالاتی در مورد فرزندتان که پاسخ “بله” یا “نه” را از آن گرفته است ، یک بازی را از آن ایجاد کنید. سوالات خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که جواب بیشتر اوقات «بله» باشد. این پیام را برای فرزند شما شنیده و مورد قدردانی قرار می دهد.

روالها را توسعه دهید

چسبیدن به کارهای روزمره و همچنین کارهای هفتگی می تواند به بهبود رفتار فرزند شما و همچنین عملکرد در مدرسه کمک کند. خواب باید تعریف شود و باید به گونه ای باشد که استراحت زیادی را برای کودک شما فراهم کند. کمبود خواب و خستگی می تواند منجر به مشکلات رفتاری در کودکان بین سه تا دوازده سال شود.

تنظیم قوانین و پیامدهای آن

کودکان سرسخت برای شکوفایی به قوانین و مقررات احتیاج دارند. بنابراین ، مرزها را تعیین کرده و انتظارات خود را در یک جلسه خانوادگی روشن کنید. از فرزند خود بخواهید که در مورد پیامدهای آن و همچنین دیدگاههای آنها در مورد هر یک از این موارد ، چه نتیجه ای بگیرد. قوام مهم است ، اما این به سختی ترجمه نمی شود. مهم است که در بعضی مواقع از انعطاف پذیری برخوردار شوید ، مانند زمانی که در تعطیلات هستید و یا در مواقعی که فرزند شما رفتار نمونه ای از خود نشان می دهد. این به آنها پی می برد که پیروی از قوانین نیز می تواند پاداش دهنده باشد و در نظر گرفته شده است که خفه کننده نباشند.

مشکلات با کودک سرسخت

اگر فرزندی سرسختانه پیدا نکنید ، فرزندان سرسخت کار ساده ای نیستند که هر چیز کوچک هر روز می تواند به مبارزه تبدیل شود. شاید در مورد چگونگی کنترل رفتارهای سرسختانه کودک اطلاعات زیادی کسب کرده باشید ، اما هر روز یک چالش جدید است. انضباط یک کودک سرسخت ممکن است بهترین راه حل در همه موارد نباشد و پیدا کردن راه حل ممکن است مؤثرتر باشد.

کودک خوار گربه

خورندگان ایراد گیر

بیشتر کودکان هنگام غذا و خوردن غذا دچار اضطراب می شوند و بیشتر در صورتی که کودک دچار لکه های سرسختی شود. بدخلقی بودن در اینجا می تواند کمک کننده باشد و سعی کنید بخش های کوچکی از غذاهای مختلف را به کودک خود بدهید و به آنها اجازه دهید آنچه را که می خواهد بیشتر بخورد انتخاب کند. شما همچنین می توانید با تهیه دستور العمل های خلاقانه با مواد مغذی ، مواد غذایی را جالب کنید. همچنین ، سعی کنید کودک خود را در کارهای وعده های غذایی مانند تنظیم جدول درگیر کنید. پاداش دادن به آنها مانند یک دسر مورد علاقه برای اتمام وعده های غذایی نیز می تواند سریعتر کارها را صاف کند.

بلوز تکالیف

ببینید فرزند شما در انجام تکالیف محوله مشکل دارد یا از مبلغی برای نوشتن یا آموختن ناراحت است. اگر به نظر می رسد ، می توانید آن را به قطعات کوتاه تر تقسیم کنید تا در مراحل کامل شود. ایجاد فاصله بین کوتاه مدت ممکن است سریعتر از یک جلسه انجام شود. گزینه دیگر ترکیب آن با فعالیت دیگر است. به عنوان مثال ، یادگیری طلسم ها می تواند در حالی که شما در حال آبیاری از باغ هستید همراه باشید که کودک شما به شما کمک می کند.

جنگ کمد

یکی از دلایل عمده اختلاف نظر ، این اتفاق هر بار رخ می دهد که کودک شما می خواهد چیزی را که به مناسبت یا هوای خارج از آن مناسب نیست ، بپوشد. یکی از راه های کاهش اصطکاک ، مرتب کردن لباس فرزندتان و جایگزین کردن آنها در هر دو هفته است. همچنین ، لباس هایی را که فصلی نامناسب دارند ، کنار بگذارید ، بنابراین یک دلیل کمتر برای درگیری وجود دارد. هر زمان که می خواهید کودک شما لباس را عوض کند ، دو یا سه لباس مختلف را درآورد و از آنها بخواهد انتخاب کند. به این ترتیب ، آنها از تصمیم گیری خوشحال می شوند ، و شما موهای خود را بیرون نمی کشید!

مبارزات خواب

با نزدیک شدن به زمان خواب ، کودک شما شروع به دویدن می کند و سعی می کند تا آدرنالین را بخورد ، بنابراین به راحتی نمی خوابند. بنابراین ، حدود 30 دقیقه قبل از روشن شدن ، موسیقی آرامش بخش را روشن کنید و چراغ ها را کم نور کنید. تلویزیون را خاموش کنید و کودک خود را به تغییر لباس خواب تبدیل کنید. از دادن دعوا در اینجا با دادن گزینه انتخاب فرزندتان به لباس شب و پوشیدن آن یا کمک خود به فرزندتان. درست قبل از قرار دادن آنها به سمت اتاق خواب ، چند دقیقه با کودک خود در ارتباط باشید و از آنها بخواهید که آیا درمورد روز خود چیزی دارند یا فقط یک سؤال ساده درباره اینکه آیا آن روز خوب است یا بد؟

داشتن فرزند سرسخت چیز بدی نیست. در حقیقت دیده شده است که کودکانی که این خصوصیات را دارند اغلب در دانشگاهیان و همچنین در زندگی کاری خود به دست آورنده تبدیل می شوند. آنها کمتر مستعد ابتلا به فشار همکار هستند و به آنها کمک می کند تا از موارد اشتباهی که ممکن است دوستانشان در آن داشته باشند خودداری کنند. تمرین یک نظم و انضباط مؤثر و تلاش برای فهم فرزندتان می تواند در کمک به آنها برای تبدیل شدن به بزرگسالان مسئول ، هر چند با اراده قوی گام بردارد.

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک با شماره تلفن مرکز تماس بگیرید

Share this post on:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

ارتباط با ما

ارتباط با ما

آدرس : تهران باقرخان ،ساختمان باقرخان ، پلاک 64 واحد 13 تلفن : 02166432409

گروه مشاوره مالیم در خدمت شما عزیزان می باشد تا در کوتاه ترین زمان ممکن درخواست شما عزیزان رو برطرف سازد.

آیکون های اجتماعی

open

تماس فقط از طریق تلفن ثابت
———————————————-

43 52 907 909